Farmari-maatalousnäyttely 4.-6.7.2024
Voit käyttää haussa asteriskia *
Salasana unohtunut?

Vokker
RotuSuomenhevonenSukupuolioriReknro662-72J Valio
Syntynyt17.5.1969 (kuollut 27.10.2000, lopetettu)MaaSuomiEmälinjaEmmi 2619-V
Säkä153 cm Väritrt, sma, jvkot
KasvattajaKalliokoski Antti, KauhavaOmistajaVesterinen Paavo, Leppävesi, Laukaa, Suomi (1973)
Vesterinen Antero, Laukaa, Suomi (1995-2000)
Ennätykset22,3aly-25,1lyStartit249 82-59-36Voitto- ja sija%33% / 71%Voittosumma170 412 EUR
SiirtohistoriaJälkeläisluokkaL3 ValioJälkeläiset936 jälkeläistä
Muuta"Vokker oli kestävä ja menestyksekäs kilpahevonen, jonka kohtalona oli joutua kilpailemaan aikansa ylivoimaisia veljeksiä Vieteriä ja Vekseliä sekä ihmeruuna Ollea vastaan. Siitä huolimatta Vokker juoksi kymmeniä suurkilpailuvoittoja ja -sijoituksia, joukossa mm. kaksi kuninkuuskakkosta. Siitä tuli myös järjestyksessä kolmas markkamiljonääri.

Siitoksessa Vokkerin elämäntyö oli sekä määrältään että laadultaan mittava. Oman ja poikiensa siitossuosion ansiosta Vokker on yksi niistä neljästä oriista, jotka luetaan nykyään suomenhevossukujen niin sanotuiksi valtaoreiksi. Vokker itse jätti yhteensä 935 jälkeläistä. Sen pojista Vieskerillä on yli 1500 jälkeläistä. Yli sadan jälkeläisen ovat Vokkerin pojista yltäneet myös Mikker (389 jälkeläistä), Vokkerilla (271), K.K. Kössi (256), Tähti-Vokker (195) Aatami (173) ja Tähti-Tili (105).

Vokker syntyi vuonna 1969 Kauhavan Alakylässä Antti ja Sirkka Kalliokosken tallissa. Sen isä oli saman pitäjän Ville Pernaan ylpeys Forte, joka juuri tuona vuonna seppelöitiin ravikuninkaaksi. Vokkerin emä Halla oli jalostusvalio ja harvinaisen kova periyttäjätamma aikanaan: se oli ensimmäinen suomenhevostamma, joka jätti neljä tähtijuoksijaa. Kaikkiaan sen tähtijuoksijajälkeläisten määrä nousi viiteen; Vokkerin lisäksi tähtiä olivat ikäjärjestyksessä Hippa 28,5, Jäävi 29,9, Kuvatin 27,8 ja Lohkaus 28,4a.

Vokker aloitti uransa kolmivuotiaana Pernasaaren koulukodin tallista, mutta ei vielä tehnyt ihmeellisiä tuloksia. Seuraavana vuonna Pernasaaren tallitoiminta oli lakkautusuhan alla. Vokker oli vieläkin pienenläntä ja vaatimatoman, mutta laukaalainen Paavo Vesterinen kiinnostui sen emän suvusta ja osti oriin itselleen. Vokker voitti kaikkien yllätykseksi nelivuotisikäluokan suurimman kilpailun, Suomi-derbyn kovalla kilometriajalla 33,6.

Suomi-Derbyn jälkeen Vokker oli jopa myytävänä, sillä Vokkerin startit ajanut Paavo Vesterisen poika Antero Vesterinen oli saanut opiskelustipendin Yhdysvaltoihin. Hän kuitenkin perui lähtönsä paljolti Vokkerin takia, ja ajoi lopulta oriin kaikki startit koko sen uran ajan.

Viisivuotiskaudella Vokker noteerattiin jo yhtenä lupaavimmista tulevaisuuden hevosista. Kuusivuotiskausi oli Vokkerin läpimurto huipulle. Kuninkuusraveihin Vokker lähti jopa suosikkina ja olikin avausmatkan jälkeen toisena, mutta maililla mahdollisuudet pilaantuivat hylkäykseen johtaneeseen laukkaan.

Seuraavina vuosina Vokkerin edessä vilkkuivat vain Vieterin ja Ollen kaviot, mutta niiden takana Vokker napsi tasaisesti kakkosia ja kolmosia suurkilpailuista. Vuonna 1978 Vokker pystyi peittoamaan itsensä Vieterin peräti neljästi voittaessaan mm. Suviyön suurravit, Miljoona-ajon ja Erilo-juoksun. Vuonna 1979 vanhat sotaratsut Olle ja Vieteri parantelivat urakalla ennätyksiä, ja vauhti-ilotteluun liittyivät myös Vokker ja nuori nouseva Vekseli. Kuninkuuskisan täydellä matkalla Vokker alitti toisena suomenhevosena kautta historian tuolla matkalla valiorajan, ja kokonaiskilpailussa se sinnitteli kolmanneksi. Vokkerin ja Vieterin tasaväkiset kaksinkamppailut ryydittivät kesän suurkilpailuja, ja kahdesti Vokker kukisti Vieterin.

Seuraavina vuosina Vieteri alkoi jo väistyä radoilta, mutta sen valtikan ykkösoriina peri Vekseli. Vokker pisti Vekselille jälleen tiukasti kampoihin ja onnistui lyömään sen aina välillä. Vokkerin uran paras kausi osui vuoteen 1981, jolloin se löi Vekselin kahdesti, oli kuninkuuskilpailun kakkonen ja ylsi vuoden rahatilastossa jo kolmannen kerran peräkkäin toiseksi.

Vokker astui ensimmäiset tammansa vuonna 1975 eli kuusivuotiaana kotitallillaan kilpailemisen ohessa. Heti ensimmäiseen pieneen, vain seitsemän varsaa käsittäneeseen ikäluokkaan sattui menestyshevonen: varsatähti Vilo I, joka oli todellinen ilmiö. Se voitti nelivuotiaana kaikki 11 kilpailuaan ja oli yksi kaikkien aikojen lupauksista.
Vokker astui kilpailu-uransa aikana vuosittain 25-67 tammaa. Vuonna 1987 tunnettu oriinpitäjä Veijo Toivonen vuokrasi Vokkerin kesän ajaksi siitoskäyttöön tilalleen Orimattilaan.eijo sai perinteisesti kaikille oreilleen paljon tammoja, ja Vokkerinkin suosio suorastaan räjähti käsiin. Se astui tuon sateisen kesän aikana 146 tammaa, joista synty sen ensimmäinen iso ikäluokka, 85 varsaa. Tuon vuoden tekosia olivat mm. Aatami 22,6a, Niko-Vokker 21,9a, Tytön Säihke 23,7a ja Vonkamies 23,7a.

Kun pää oli saatu auki, Vokkerin suosio jatkui myös kotitallilla, johon se kauden päätyttyä palasi. Yli sata tammaa se astui myös vuosina 1989-1993, ja kahden reilun 80 tamman kauden jälkeen se astui 99 tammaa vuonna 1996 ja vielä uudelleen 146 tammaa vuonna 1997. Yli 70 varsan ikäluokkia sille syntyi vielä viisi kappaletta. Vielä viimeisellä siitoskaudellaan vuonna 2000 Vokker astui parikymmentä tammaa.

Vokkerin jälkeläisissä on yksi todellinen superhevonen,Viesker. Se on ensimmäinen 1.20-rajan alittanut suomenhevonen, nuorin markkamiljonääri ja ensimmäinen euromiljonääri sekä siitoskuningas. Vieskerin lisäksi yli miljoonan markan voittosummaan ylsivät Vokkerin jälkeläisistä K.K. Kössi ja Mikker. Suuren siitosoriin Vokkerista tekee kuitenkin se, että se on jättänyt hyviä tammoja vähintään yhtä paljoin kuin oriita – ravikuningatar V.H. Suvittaren lisäksi sen jälkeläisissä on viisi kuningatarkakkosta.

Vokker jätti jälkeläisiinsä paljon omia ominaisuuksiaan. Sen parhaat pojat ja tyttäret olivat pitkäikäisiä, sitkeitä ja kestäviä kilpahevosia, isänsä tapaan lahjakkaita ja nopeita. Monet olivat myös ulkonäöltään isänsä kaltaisia: tummanpunarautiaita, merkittömiä hevosia, kuivarakenteisia ja kevyitä, hieman matalaryhtisiä ja nopealiikkeisiä. Moni perivät myös isänsä käyrät kintereet sekä tunnistettavan, älykkään katseen, kuivan, isohkon pään ja hauskan reilun kokoisen alahuulen. Toisaalta joukkoon mahtui myös toisentyyppisiä, Mikkerin ja K.K. Kössin kaltaisia vaaleampia, usein vaaleaharjaisia ja läsipäisiä, ryhdikkäitä ja jopa pystypäisiä hevosia.

”Jos Vokkeria pitäisi yhdellä sanalla kuvailla, se olisi viisas, isolla v:llä”, Vokkerin valmentaja ja ajaja Antero Vesterinen kertoo. ”Se oli todella viisas hevonen, niin viisas ja älykäs, että koetteli miestäkin. Sen kanssa piti osata olla johdonmukainen, ja omat tekemiset piti aina perustella. Sen kanssa piti tavallaan keskustella, mutta sitten kun se otti kaverikseen, se toimi aivan täydellisesti. Luulen että kaikille se ei olisi edes toiminut. Älykäs hevonen ei välttämättä ole ihan helppo.”"

- Lyhennelmä Anna Karhilan kirjoittamasta jutusta Vokker - pikkuori, josta tuli legenda, julkaistu Suomenhevosliiton lehdessä 1/2015.

Haudattu kotitalon puutarhaan Laukaalle.
Jalostusarvostelut

PäivämääräPaikkaPalkintoPisteetSäkäk.Lautask. 
8.10.1973JoensuuII+23-9-8-8-9=57153.00 cmKantakirjaustiedot
12.12.1975Jalostusvaliokunnan kokousIKantakirjaustiedot
14.2.1986Jalostusvaliokunnan kokousL3 PKantakirjaustiedot
9.2.1987Jalostusvaliokunnan kokousL3 ValioKantakirjaustiedot
Saavutuksia (55 kpl)
1973Suomenhevosten Suomi-Derby / Nuorten suurravit (1.)
1975Suomenhevosten Suurmestaruusajo (3.), Erilo-juoksu (3.), Osuuspankki Grand Prix / Pohjola Grand Prix, sh (3.), Saimaa-ajo (1.), Iisalmen Sanomien Juhlalähtö (2.)
1976Suomenhevosten Suurmestaruusajo (2.), Kylmäveristen Kultaloimi (2.), OP-Tuoppi (3.), Suomenhevosten Suviyön Suurravit (2.), Erilo-juoksu (2.)
1977Savon Sanomain ajo, suomenhevoset (2.), Suomenhevosten Suviyön Suurravit (3.), Miljoona-ajo (3.), Festivaali-ajo, suomenhevoset (2.), Suomenhevosten Tammer-ajo (1.), Alopaeuksen Muistoajo / Savo-ajo (2.)
1978Kylmäveristen Kultaloimi (3.), Suomenhevosten Suviyön Suurravit (1.), Savon Mestaruus (1.), Erilo-juoksu (1.), Miljoona-ajo (1.), Saimaa-ajo (1.), Savon Sanomain ajo, suomenhevoset (2.)
1979Kuninkuusravit, kuninkaat (3.), Suomenhevosten Suurmestaruusajo (3.), OP-Tuoppi (3.), Suomenhevosten Suviyön Suurravit (2.), Erilo-juoksu (1.), Suomenhevosten Malja-ajo (1.), Festivaali-ajo, suomenhevoset (2.), Osuuspankki Grand Prix / Pohjola Grand Prix, sh (3.), Vieremä-ajo (1.), Turku-ajo (2.), Tähtisprintteri (1.)
1980Kuninkuusravit, kuninkaat (2.), Killerin Kimara (1.), Suomenhevosten Malja-ajo (1.), Festivaali-ajo, suomenhevoset (1.), Osuuspankki Grand Prix / Pohjola Grand Prix, sh (2.), Toivo Pohjalan Muistoajo (1.), OP-Tuoppi (1.)
1981Kuninkuusravit, kuninkaat (2.), Osuuspankki Grand Prix / Pohjola Grand Prix, sh (2.), Suomenhevosten Suviyön Suurravit (2.), Miljoona-ajo (1.), Kylmäveristen Kultaloimi (2.), Erilo-juoksu (1.), Toivo Pohjalan Muistoajo (1.), OP-Tuoppi (1.), Turku-ajo (2.), Tähtisprintteri (2.)
1982Toivo Pohjalan Muistoajo (2.), Osuuspankki Grand Prix / Pohjola Grand Prix, sh (2.), Tähtisprintteri (2.)
Onko tiedoissa puutteita tai korjattavaa? Jätä palaute
Forte
Jo 55
prt 155 cm s. 1961† FIN
25,4aly-27,1ly
sh
Ponne 5902 AA
prt 156 cm s. 1951† FIN
29,7
sh
Murti 3582
29,7 prt 158 cm s. 1933 FIN
Murto 2306 A
29,4 trt 158 cm s. 1917 FIN
Toimi 1102 50,0 rt 150 cm s. 1910†
Hilppa (Erkkilän, Vähäkyrö) 2.17,0 rt 152 cm s. 1911
Harmi 2529-V
38,6 rt 150 cm s. 1925 FIN
Erakko 1807 33,7 rt 154 cm s. 1914†
Priima 1511-EP 54,0 prt 149 cm s. 1903
Sipsu yh 7513 AA
32,9 prt 161 cm s. 1940 FIN
Murtimo 3642
39,7 rt 161 cm s. 1934 FIN
Murto 2306 A 29,4 trt 158 cm s. 1917†
Nesteen-Humu 2838-I AA 40,8 prt 161 cm s. 1926
Lamun-Tyttö 3112-I AA
41,0 prt 153 cm s. 1926 FIN
Lamu 2386 vprt 158 cm s. 1920
Sormus trt 148 cm
Kiito 502672 Valio
tprt 159 cm s. 1953 FIN
35,0
sh
Vihun-Pisko yh 1004
29,3-26,0s tprt 156 cm s. 1943 FIN
Vihu 3402
30,6 trt 158 cm s. 1932 FIN
Murto 2306 A 29,4 trt 158 cm s. 1917†
Jänö 1096-V 44,0 rt 154 cm s. 1921
Saaka 501284
tprt 151 cm s. 1935 FIN
Erakon-Pomo yh 120 32,2 prt 159 cm s. 1924†
Norjan-Sirkka yh 249 AA 42,6-35,5s prt 152 cm s. 1922
Vihun-Lieska yh 9977
42,9 trt 160 cm s. 1945 FIN
Vihu 3402
30,6 trt 158 cm s. 1932 FIN
Murto 2306 A 29,4 trt 158 cm s. 1917†
Jänö 1096-V 44,0 rt 154 cm s. 1921
Seura 51042
43,9 prt 154 cm s. 1933 FIN
Haane 2951 43,5s trt 153 cm s. 1926
Vilpas (synt. Kauhavalla) vrt 148 cm s. 1924
Halla
502888 Valio
prt 158 cm s. 1952 FIN
42,8
sh
Lähetin 5096 AA
tprt 159 cm s. 1944† FIN
27,9
sh
Lähetti 4193 AA
38,5 trt 159 cm s. 1939 FIN
Lohdutus yh 232 Valio
28,3 prt 157 cm s. 1929 FIN
Sisu yh 72 41,0 rn 155 cm s. 1923
Hultu 757-III 43,0 vrt 156 cm s. 1918
Tiina yh 2793 AA
prt 160 cm s. 1932 FIN
Erakon-Hokki trt 157 cm s. 1928
Justiina 2011-EP m 152 cm s. 1913
Erakon-Ihme yh 925 AA
39,0-35,1s rt 155 cm s. 1926 FIN
Erakko 1807
33,7 rt 154 cm s. 1914 FIN
Eino-Vakaa 25 33,9-39,4pi trt 155 cm s. 1898†
Liina 69-EP 38,5 rt 154 cm s. 1898
Jaana 2216-EP
44,2 prt 152 cm s. 1910 FIN
Pohjanpoika 225 57,5pi rt 151.5 cm s. 1904†
Tähti 212-EP 49,3 prt 148 cm s. 1903
Murtima 54136
tprt 157 cm s. 1941 FIN

sh
Murti 3582
29,7 prt 158 cm s. 1933 FIN
Murto 2306 A
29,4 trt 158 cm s. 1917 FIN
Toimi 1102 50,0 rt 150 cm s. 1910†
Hilppa (Erkkilän, Vähäkyrö) 2.17,0 rt 152 cm s. 1911
Harmi 2529-V
38,6 rt 150 cm s. 1925 FIN
Erakko 1807 33,7 rt 154 cm s. 1914†
Priima 1511-EP 54,0 prt 149 cm s. 1903
Emmi 2619-V
rt 151 cm s. 1923 FIN
Norja 2058
50,5 rt 156 cm s. 1917 FIN
Sorja 948 58,5 rt 158 cm s. 1909
Hopsa 23-EP 2.07,7pi prt 149 cm s. 1902
Leena
prt 152 cm s. 1917 FIN
Visa 271 42,6 rt 153.5 cm s. 1904
Hertta prt 152 cm s. 1900
Sukutiedot
Sukusiitosaste7.268 %Täysiä sukupolvia6Kauimmainen sukupolvi17
Yhdistelmät
Murti 3582(3) + (3)Erakko 1807(5 + 6) + (4 + 6)Norja 2058(6) + (4)
Visa 271(8) + (5)Poke ro Ylihärmä(9) + (6)Kurre ro Lapua(9 + 10) + (6)
Villi II 236(8) + (7)Klaus Tt 1500(8 + 9) + (7)Lex 67(9) + (8)
Näytä kaikki...
VokkerVokkerVokker
Vokker
1978
Vokker
1980
Vokker
30.8.1980
Vokker
1986
Vokker
1986
Vokker
1987
Vokker
1987
Vokker
1987
Vokker
1987
Lisää tälle kuva...
Lisää tälle kuva...
Kaikki kuvat (12 kpl)